814 tys. złotych dla Opolszczyzny!
Właśnie taką kwotą Fundacja Aktywni w Regionie Grupy Górażdże wsparła projekty mieszkańców woj. opolskiego z zakresu sportu, kultury, ochrony zdrowia, dziedzictwa i promocji regionów. Wynik dwóch edycji grantowych, przeprowadzonych w pierwszym roku działalności Fundacji, to aż 370 wniosków na łączną kwotę 11 mln zł. Finalnie dofinansowanie otrzymało 68 projektów o wartości 814.000 złotych. 23 stycznia w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach odbyła się Gala podsumowująca pierwszy rok działalności Fundacji „Aktywni w Regionie” oraz rozstrzygnięcie plebiscytu „Róbmy swoje”.
- Od wielu lat wspieramy lokalną społeczność. Pomoc potrzebującym mieszkańcom woj. opolskiego, mecenat w sferze kultury i sztuki oraz wsparcie kluczowych przedsięwzięć służących rozwojowi regionu trwale wpisują się w strategię Grupy Górażdże. Założyliśmy Fundację, aby nasza pomoc była bardziej transparentna i aby trafiała do tych, którzy jej najbardziej potrzebują lub na nią zasługują - mówił Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement SA.
Podczas uroczystej Gali z udziałem przedstawicieli władz samorządowych Opolszczyzny beneficjenci II edycji grantowej otrzymali symboliczne czeki i dyplomy.
Poniżej prezentujemy wybrane projekty, które wsparła Fundacja.
Wspieramy sportowe talenty
W roku organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, najwięcej grantów otrzymali młodzi, zdolni sportowcy województwa opolskiego. Fundacja udzielała wsparcia na rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, zakup sprzętu, finansowanie zgrupowań. Łącznie granty otrzymało 16 klubów i organizacji, z przeznaczeniem na rozwój karier opolskich talentów: zapaśnika Patryka Dworczaka z LKS „Orzeł” Namysłów, Radosława Kłeczka, lekkoatlety z Gogolina, płotkarki Katarzyny Siewruk z UKS Opole, kolarza Tobiasza Lisa z LKS „Ziemia Opolska”. Ten ostatni dzięki otrzymanemu wsparciu został m.in. wicemistrzem Polski Juniorów ze Startu Wspólnego zorganizowanego w Sędziszowie. Fundacja udzieliła też wsparcia projektowi budowy brodzika dla dzieci w pływalni miejskiej „Delfin” w Krapkowicach.
W trosce o kulturę i zabytki
Dofinansowano również projekty związane z rozwojem kultury. W 2012 roku Fundacja była partnerem najbardziej uznanych w województwie opolskim przedsięwzięć artystycznych. Współfinansowała X Festiwal Filmowy organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz wsparła 21. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST 2012. Grant Fundacji zdobyła także 900-stronicowa książka kulinarna „Opolszczyzna w wielu smakach” pod red. ks. Andrzeja Hanicha, opisująca 2500 wypróbowanych i polecanych przepisów na przysmaki kuchni domowej. To pierwsza tego typu publikacja w regionie od ponad 30 lat. Dochód z jej sprzedaży będzie przeznaczony na renowację zabytkowego kościoła w Prószkowie. Jednym z priorytetów Fundacji jest finansowanie prac remontowych zabytkowych kaplic przy Sanktuarium Góry Św. Anny.
Fundacja dla zdrowia i nauki
W obszarze działań charytatywnych wsparcie otrzymała Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. Znaczącą dotację Fundacji na zakup sprzętu otrzymał oddział ginekologiczny Krapkowickiego Centrum Zdrowia oraz Centrum Rehabilitacji w Gogolinie.
Fundacja wspiera także projekty naukowe. W tym obszarze przyznała m.in. grant na finansowanie badań paleontologicznych na terenie wykopalisk w Krasiejowie, prowadzonych przez naukowców z Zakładu Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego.
Róbmy swoje – Aktywni w Regionie
Właśnie pod taką nazwą zorganizowano kampanię społeczną, której partnerem była Fundacja Aktywni w Regionie. Od czerwca do października 2012 roku, na łamach Nowej Trybuny Opolskiej, ukazało się 100 artykułów prezentujących najciekawsze inicjatywy realizowane na rzecz społeczności lokalnych: prężnie działające rady sołectw, grupy odnowy wsi, jednostki OSP i LZS, a także społeczników z całej Opolszczyzny.
Podczas Gali wręczono nagrody 10 laureatom, wybranym w głosowaniu sms oraz przez kapitułę.