Opolskie białe złoto
W dniu 4 września br. na Rynku w Opolu odbył się wernisaż wystawy edukacyjnej „Opolskie białe złoto” zorganizowanej z okazji 160-lecia przemysłu cementowego w Polsce i w Opolu, 200-lecia wynalezienia cementu portlandzkiego, 800-lecia Opola, 40-lecia Cementowni Górażdże. Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie”.
Mało znanym faktem jest, że przed 1945 rokiem w regionie Opola działało dziewięć cementowni. Produkcja cementu portlandzkiego stanowiła w XIX i XX wieku markę, symbol Opola. Przemysł cementowy wyznaczał kierunki i dynamikę rozwoju gospodarczego, urbanistycznego, demograficznego i kulturalnego miasta. Przy realizacji wystawy zostały wykorzystane archiwalne zdjęcia opolskich cementowni, jak również współczesne fotografie dokumentujące budynki i miejsca pozostałe po dawnych fabrykach oraz ich nowe funkcje. Projekt ma duże walory edukacyjne i przybliża społeczności historię i dziedzictwo przemysłu cementowego w województwie opolskim.
Wydawcą wystawy jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Autorką projektu jest opolska dokumentalistka Teresa Kudyba, fotografie współczesne wykonał berliński artysta fotografik Waldemar Kremser, a wśród zdjęć archiwalnych pochodzących m.in. ze zbiorów opolskich kolekcjonerów: Bogusława Szybkowskiego, Joachima Sosnowskiego znajdują się unikatowe fotografie pracowników przemysłu cementowego autorstwa Fryderyka Kremsera. Wystawę można oglądać do 13 września na rynku, następnie zostanie przeniesiona na Mały Rynek i zostanie tam do 29 września.
Plansza 1.
Plansza 2.
Plansza 3.
Plansza 4.
Plansza 5.
Plansza 6.
Plansza 7.
Plansza 8.
Plansza 9.
Plansza 10.
Plansza 11.
plansza 12.
Plansza 13.
Plansza 14.
Plansza 15.
Plansza 16.
Plansza 1.
Plansza 2.
Plansza 3.
Plansza 4.
Plansza 5.
Plansza 6.
Plansza 7.
Plansza 8.
Plansza 9.
Plansza 10.
Plansza 11.
plansza 12.
Plansza 13.
Plansza 14.
Plansza 15.
Plansza 16.