Program Pokolenie Plus

Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie rozpoczęła program pod hasłem „Pokolenie Plus” adresowany do osób powyżej 60 roku życia. 3-miesięczna akcja społeczna została zainaugurowana w dniu 1 sierpnia br. wspólnym wyjazdem turystycznym uczestników do Głogówka.

Celem Programu „Pokolenie Plus” jest stworzenie warunków do aktywizacji osób powyżej 60 roku życia na wybranych obszarach wiejskich woj. opolskiego. W spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się 1 sierpnia br. w Głogówku wzięło udział około 150 osób - mieszkańców gmin Gogolin, Prószków, Łambinowice i Otmuchów. Obok programu turystycznego obejmującego zwiedzanie zabytków Głogówka (m.in klasztor św. Franciszka z Asyżu wraz z obserwatorium astronomicznym) seniorzy wysłuchali wykładu przedstawiciela Narodowego Banku Polskiego nt. bezpieczeństwa przy zawieraniu umów bankowych.

W trosce o bezpieczeństwo

Jak działają parabanki, co to jest odwrócona hipoteka, jakie ryzyka wiążą się z zawieraniem umów bakowych – to główne zagadnienia, które uczestnikom programu „Pokolenie Plus” zaprezentował na spotkaniu w Głogówku Sławomir Kusz z opolskiego oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego. Wykład na temat bezpieczeństwa przy zawieraniu umów finansowych to pierwsze z serii spotkań w ramach bloku tematycznego „Bezpieczeństwo”, które będą realizowane w ramach 3–miesięcznej akcji Fundacji Górażdże. Organizatorzy planują też cykl spotkań z prawnikami, podczas których seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych w zakresie prawa spadkowego i testamentowego. Innym wydarzeniem w ramach bloku „Bezpieczeństwo” będą wykłady przedstawicieli Fundacji "Pro-Lege" przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, którzy poruszą tematy związane z prewencją w zakresie przestępczości wobec osób starszych.

„Pokolenie Plus”

Program „Pokolenie Plus” adresowany jest do osób starszych zamieszkujących 10 miejscowości sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże na terenie powiatu krapkowickiego (Chorula, Górażdże, Malnia) opolskiego (Chrząszczyce, Złotniki, Górki, Folwark ) i nyskiego (Wójcice, Malerzowice, Bielice). W projekcie weźmie udział od 90-150 osób. Będzie on trwał 3 miesiące od 1 sierpnia do 31 października br. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu przez 3 godziny w czterech lokalizacjach (Malnia, Chrząszczyce, Wójcice, Malerzowice). Udział w projekcie jest nieodpłatny, chętni mogą zgłaszać się do sołtysów z poszczególnych miejscowości.

Zakres projektu obejmuje realizację działań sprzyjających poprawie jakości życia osób 60+ w czterech blokach tematycznych: bezpieczeństwo seniorów, zdrowy tryb życia (zajęcia ruchowe z elementami tańca i technik relaksacyjnych, wykłady nt zdrowego odżywiania), warsztaty twórcze (z wykorzystaniem różnych technik m.in. decoupage) oraz zajęcia komputerowe. Uczestnicy Programu będą mogli również doskonalić umiejętności kreatywnego myślenia i zasady współpracy społecznej we własnych miejscowościach i z przedstawicielami innych sołectw uczestniczących w projekcie.

Pokolenie Plus.

Pokolenie Plus.

Pokolenie Plus.

Pokolenie Plus.