Projekt edukacyjny „Klasycy sztuki współczesnej”
Na początku marca br. Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie podjęła współpracę z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu przy organizacji działań edukacyjnych towarzyszących wystawie prac wybitnego polskiego rzeźbiarza i performera Jerzego Beresia.
Ekspozycja prac Jerzego Beresia została zorganizowana w ramach cyklu edukacyjnego "Klasycy sztuki współczesnej". Projekt ma na celu edukację w zakresie współczesnej kultury wizualnej różnych grup społecznych z regionu opolskiego na przykładzie twórczości najwybitniejszych artystów. W 2013 roku Fundacja współfinansowała pierwszą część projektu poświęconą Jerzemu Nowosielskiemu, która zakończyła się dużym sukcesem. W 2015 r. wspiera działania edukacyjne, mające na celu przybliżenie twórczości Jerzego Beresia, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. W ramach tego przedsięwzięcia w opolskiej Galerii Sztuki Wspólczesnej zostało zaprezentowanych około 30 prac artysty: drewnianych instalacji, zdjęć z manifestacji, nagrań i wydruków wielkoformatowych, przybliżających nie tylko sylwetkę Jerzego Beresia, ale również czasy, w których żył i tworzył.
Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji możliwa jest realizacja bogatego programu edukacyjnego towarzyszącego ekspozycji, szczególnie adresowanego do młodzieży z regionu opolskiego. Projekt zakłada organizację wystawy, warsztaty dla grup zorganizowanych, wykłady kuratora i oprowadzenia kuratorskie oraz publikację folderu, który przybliża sylwetkę Jerzego Beresia. Wystawa potrwa od 5 marca do 26 kwietnia br. Program edukacyjny oraz wystawa są dostępne bezpłatnie. Galeria promuje projekt w regionie opolskim; mediach, miastach gminnych oraz powiatowych, szkołach i firmach. Dodatkowo dla placówek oświatowych został wprowadzony bezpłatny autobus, który w czasie trwania projektu dowozi grupy zorganizowane na działania edukacyjne do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Tego artystę warto poznać
Jerzy Bereś (1930 – 2012)
Jeden z najwybitniejszych, najbardziej oryginalnych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Pierwsze 20 lat swojego życia spędził w Nowym Sączu, następne 62 lata w Krakowie. Był uczniem Xawerego Dunikowskiego. Od 1966 roku aż do śmierci należał do Grupy Krakowskiej. Jego twórczość obejmuje ponad 250 rzeźb oraz ponad 100 wystąpień publicznych, które nazywał manifestacjami. Jest to twórczość wielowątkowa, w wielu wymiarach zderzająca się z rzeczywistością. Artysta odnosi się do problemów egzystencjalnych, artystycznych, społecznych, politycznych w wymiarach etycznym i filozoficznym. Posługuje się prostymi, surowymi środkami: kawałki drzew, kamienie, sznury, płótno, przedmioty codziennego użytku, pokrywane napisami nagie ciało. Był prekursorem wielu zjawisk w sztuce, uczestniczył niemal we wszystkich ważniejszych wydarzeniach artystycznych w Polsce drugiej połowy XX wieku