Projekt „Pokolenie Plus” dobiega końca
Ponad 100 osób w wieku 60 plus, w tym przede wszystkim osoby po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce, uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym w Chrząszczycach, Choruli i Górażdżach. Organizując to wydarzenie, seniorzy dowiedli, że nie tylko aktywnie korzystają z oferty Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie, ale także z sukcesem realizują własne pomysły.
Projekt wdrażany przez Fundację Górażdże – Aktywni w Regionie pod nazwą „Pokolenie Plus” w dziesięciu miejscowościach województwa opolskiego dobiega końca. We wtorek 28 października na terenie Chrząszczyc (gm. Prószków) oraz w Górażdżach, Malni i Choruli (gm. Gogolin) odbyło się spotkanie integracyjne, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy projektu: seniorzy z Wójcic, Bielic, Malerzowic, Łambinowic, Chrząszczyc, Górek, Folwarku, Złotnik, Malni, Choruli i Górażdży.
Organizację tego przedsięwzięcia przyjęli na siebie w całości seniorzy z Chrząszczyc, Górażdży, Choruli i Malni – i te właśnie miejscowości były celem wizyty uczestników projektu. W każdej z lokalizacji goście spędzili kilka godzin; każda z grup organizatorów zaproponowała inny sposób wspólnego spędzenia tego czasu. W Chrząszczycach po krótki nabożeństwie w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej seniorzy wzięli udział w biesiadzie integracyjnej w „Gościńcu pod Różą”, w gminie Gogolin uczestnicy projektu „Pokolenie Plus” zwiedzili Cementownię Górażdże oraz miejscowości: Malnię, Chorulę i Górażdże. W tej ostatniej, podczas poczęstunku w Centrum Konferencyjnym nastąpiło podsumowanie akcji Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie” – każda z grup przygotowała własne wystąpienie, podsumowujące trzymiesięczny projekt. Uczestnicy bardzo wysoko ocenili zarówno program, jak i organizację całego przedsięwzięcia „Pokolenie Plus”. Podkreślali ile nowego nauczyli się podczas warsztatów i spotkań z ekspertami, jak wiele praktycznych umiejętności oraz wiedzy z różnych dziedzin udało się zdobyć. - Największa wartość naszego projektu to przede wszystkim ogromna energia i potencjał, jaki udało nam się wyzwolić wśród jego uczestników. Interaktywny charakter większości zajęć sprawił, że wszystkie grupy bardzo szybko się poznały i zintegrowały, czego efektem była m.in. realizacja własnych inicjatyw uczestników, które wzbogaciły nasz program – mówi Urszula Proszowska, prezes Zarządu Fundacji Górażdze Aktywni w Regionie. - Seniorzy sami zorganizowali dwa spotkania integracyjne, których celem była promocja i prezentacja lokalnych walorów miejscowości biorących udział w projekcie – dodaje Urszula Proszowska .
Pomocne w przygotowaniach były na pewno umiejętności zdobyte podczas zajęć i warsztatów w zakresie samoorganizacji oraz treningów twórczego myślenia. Wartością dodaną Programu „Pokolenie Plus” jest uświadomienie seniorom, że są ważnym elementem życia społecznego swoich miejscowości.
Cotygodniowe spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wysoka frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów i świadczy o tym, że dobór zajęć był trafny, a ich charakter i tematyka odpowiada w pełni potrzebom seniorów. Realizacja programu nie byłaby możliwa bez zaangażowania lokalnych liderów.
Akcja Pokolenie Plus
3-miesięczna akcja społeczna „Pokolenie Plus” rozpoczęła się na początku sierpnia i zakończyła 31 października br. Celem projektu było stworzenie warunków do aktywizacji osób powyżej 60 roku życia na wybranych obszarach wiejskich woj. opolskiego, jak również wzmocnienie ich kompetencji współuczestniczenia w życiu społecznym. Fundacja Górażdże „Aktywni w Regionie” adresowała ten program do seniorów zamieszkujących 10 miejscowości sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże na terenie powiatu krapkowickiego (Chorula, Górażdże, Malnia), opolskiego (Chrząszczyce, Złotniki, Górki, Folwark ) i nyskiego (Wójcice, Malerzowice, Bielice). Projekt obejmował realizację działań sprzyjających poprawie jakości życia osób 60+ w czterech blokach tematycznych: bezpieczeństwo seniorów, zdrowy tryb życia (zajęcia ruchowe z elementami tańca i technik relaksacyjnych, wykłady nt. zdrowego odżywiania), warsztaty twórcze (z wykorzystaniem różnych technik m.in. decoupage, malowanie na tkaninach, tworzenie biżuterii) oraz zajęcia komputerowe. Uczestnicy Programu mogli również doskonalić umiejętność kreatywnego myślenia i zasad współpracy społecznej we własnych miejscowościach i z przedstawicielami innych sołectw uczestniczących w projekcie.
W projekcie wzięło udział około 130 osób. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez 3 godziny w czterech lokalizacjach (Chorula, Chrząszczyce, Wójcice, Bielice). Udział w projekcie był nieodpłatny, chętni mogli zgłaszać się do sołtysów poszczególnych miejscowości.
Pokolenie Plus.
Uczestnicy porgramu Pokolenie Plus w Cementowni Górażdże.
Pokolenie Plus.
Pokolenie Plus.
Pokolenie Plus.
Uczestnicy porgramu Pokolenie Plus w Cementowni Górażdże.
Pokolenie Plus.
Pokolenie Plus.