Sztuka w przestrzeni miejskiej. 800 powodów do wypoczynku

Pod takim tytułem Fundacja Górażdże Aktywni w Regionie realizuje kolejne przedsięwzięcie na rzecz społeczności lokalnej Opolszczyzny. Z okazji obchodów rocznicy 800-lecia lokacji miasta Opola, Aktywni w Regionie przygotowują niezwykły prezent, jakim będą  betonowe meble ustawione przy opolskim Ratuszu.

W dniu 3 stycznia br. w opolskim Ratuszu odbyło się spotkanie Ernesta Jelito, Prezesa Zarządu Górażdże Cement SA z Prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, z udziałem przedstawicieli Fundacji Górażdże -Aktywni Regionie oraz Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Celem spotkania było podpisanie porozumienia określającego zasady współpracy w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół opolskiego Ratusza pomiędzy czterema zaangażowanymi stronami: Miastem Opole, Górażdże Cement SA, Galerią Sztuki Współczesnej i Fundacją Górażdże.     

Mała architektura dla relaksu
Celem akcji zainicjowanej przez Fundację Górażdże -Aktywni w Regionie jest zaprojektowanie i wykonanie z betonu małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki. Co więcej, nowoczesne betonowe meble będą ustawione w określonych konfiguracjach w centrum Opola przy Ratuszu, tworząc ciekawą, przestrzenną aranżację. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. Pomysł narodził się latem ubiegłego roku. Wdrożenie projektu było poprzedzone dokładną analizą i rozeznaniem lokalnych potrzeb w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej Opola. Temat lokalizacji betonowych mebli został przedyskutowany z przedstawicielami władz miejskich Opola, przede wszystkim z miejskim architektem oraz wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków.

Konkurs dla projektantów
Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. W pierwszym, trwającym obecnie, Fundacja Górażdże wraz z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu pod patronatem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przygotowuje konkurs dla projektantów pt. „Sztuka w przestrzeni miejskiej - 800 powodów do wypoczynku”. Uczestnicy mają za zadanie przedstawić propozycję zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół opolskiego Ratusza, a w szczególności jego wschodniej części, na której znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. Konkurs ma charakter otwarty i kierowany jest w szczególności do artystów plastyków, studentów i absolwentów ASP, kierunków architektonicznych i wzorniczych, wyższych szkół artystycznych, a także pracowników profesjonalnych studiów architektonicznych czy projektowych. Konkursowa realizacja powinna korespondować ze współczesnymi trendami w projektowaniu, jak i z zabytkową architekturę Rynku. Rozstrzygnięcie konkursu i wystawa najlepszych projektów przewidziane są wiosną tego  roku.

Ozdobić stolicę zagłębia cementowego
W drugim, końcowym etapie konkursu zwycięski projekt zostanie zrealizowany. Zespół pracowników Grupy Górażdże, złożony z ekspertów ds. doradztwa technologicznego i marketingu, dokona wyboru wykonawcy i będzie nadzorował produkcję betonowych mebli. Zostaną one zbudowane z mieszanki betonowej zaprojektowanej na bazie Tiocemu, innowacyjnego rodzaju cementu o właściwościach fotokatalitycznych. Jesienią tego roku, w związku z obchodami 800-lecia lokacji Miasta Opola, betonowe meble zostaną  przekazane Miastu Opole i zainstalowane na okres co najmniej trzech lat przy opolskim Ratuszu. Organizatorzy mają nadzieję, że nowe funkcjonalne elementy małej architektury spotkają się z uznaniem społeczności lokalnej, a także będą podkreślały indywidualny charakter Opola, jako stolicy zagłębia cementowego. - Chcemy poprzez ten konkurs i realizację projektu połączyć przeszłość z teraźniejszością. Pokazać, z okazji jubileuszu miasta, że przemysł cementowy odgrywał istotną rolę dla historii Opola i połączyć go z nowoczesną architekturą użytkową - mówił Ernest Jelito, prezes spółki Górażdze Cement SA. i dodał, że betonowe meble będą przyjazne dla środowiska, bo zostaną wykonane z materiału  pochłaniającego tlenki azotu i w 100 procentach podlegającego recyklingowi.