Uroczysta Gala Fundacji – podsumowanie działalności w 2013 r.
Mija drugi rok funkcjonowania Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w Regionie. W ramach Programu Grantowego 2013 do Fundacji wpłynęło ponad 230 wniosków, z których 55 otrzymało wsparcie o łącznej wartości około 380 tys. złotych. Wliczając do tego projekty własne i akcje społeczne Fundacji, Aktywni w Regionie udzielili w tym roku wsparcia o wartości około 530 tys. złotych.
Podsumowanie działalności Fundacji odbyło się 11 grudnia 2013 w Centrum Konferencyjnym w Górażdżach.
W trakcie uroczystej Gali w Górażdżach, Fundacja podsumowała tegoroczny dorobek i zaprezentowała najciekawsze zrealizowane z jej wsparciem projekty. Była to także okazja do podsumowania akcji własnych Fundacji – między innymi zakończonej sukcesem prozdrowotnej akcji „Opolskie Fit” oraz Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Górażdże.
– Trudno wskazać jednoznacznie najlepsze projekty, bo jest ich bardzo wiele i dotyczą wielu dziedzin. W tym roku nasza działalność koncentrowała się przede wszystkim na wspieraniu projektów naukowo-edukacyjnych głównie w obszarze ochrony środowiska – mówi Prezes Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie – Urszula Proszowska.
W uroczystej Gali udział wzięli: przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, przedstawiciele Fundatorów czyli zarządu spółek Grupy Górażdże, członkowie Rady Programowej oraz beneficjenci Fundacji przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych i instytucji.
Kogo wsparli Aktywni w Regionie?
Dofinansowanie otrzymało m.in. Śląskie Stowarzyszenie Ornitologiczne na realizację projektu ochrony ptaków gniazdujących na wyspach Jeziora Nyskiego, czyli lęgowych kolonii rybitw i mew. Studenckie Koło Hydrologów z Uniwersytetu Opolskiego otrzymało natomiast dofinansowanie na przeprowadzenie badań jakości wody w Jeziorze Nyskim.
Po raz kolejny Fundacja Grupy Górażdże przyznała grant na sfinansowanie badań paleontologicznych na terenie wykopalisk w Krasiejowie, prowadzonych przez naukowców z Zakładu Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego. W ramach projektu edukacyjnego „Wakacje z Dinozaurami” studenci i uczniowie szkół średnich mogli uczestniczyć w pracach terenowych, czyli poszukiwaniu i wydobywaniu skamieniałości ze stanowiska dokumentacyjnego TRIAS w Krasiejowie.
Dla kultury
Największy grant w dziedzinie kultury, czyli 30 tys. złotych, otrzymała Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Jej projekt o nazwie „Klasycy sztuki współczesnej cz. I” objął cykl działań edukacyjnych w zakresie kultury wizualnej na przykładzie wystawy Jerzego Nowosielskiego. Znaczące wsparcie otrzymały także uznane w regionie przedsięwzięcia artystyczne, takie jak XI Festiwal Filmowy organizowany przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy oraz 22 Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST 2012.
Dla sportu i kultury fizycznej
W obszarze sportu dofinansowanie otrzymało 9 klubów i organizacji sportowych. Dzięki dużemu grantowi, który trafił do Klubu Środowiskowego Judo AZS Opole, wsparcie otrzymała trójka utalentowanych zawodników. Znaczącą dotację przyznano także Wojewódzkiemu Zrzeszeniu LZS w Opolu na realizację publikacji pt. „Opolscy olimpijczycy”, przybliżającej sylwetki mistrzów olimpijskich pochodzących z Opolszczyzny.
Fundacja wsparła również organizację II Międzynarodowego Turnieju Zapaśniczego im. Henryka Wołoszyna oraz kilka projektów dotyczących piłki nożnej m.in. organizację szkoleń sportowych dla dzieci i młodzieży.
Dla zdrowia
W obszarze działań charytatywnych największy grant w wysokości 50 tys. złotych otrzymał Szpital Wojewódzki w Opolu. Placówka przyznane środki przeznaczyła na doposażenie oraz modernizację Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej.
Jesienią Fundacja prowadziła 2-miesięczny program prozdrowotny, którego celem była popularyzacja aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania. Uroczysta Gala w Górażdżach będzie – między innymi - okazją do podsumowania programu „Opolskie Fit”, w tym konkursów „Gmina Fit” i „Kuchnia Fit”, organizowanych na łamach Nowej Trybuny Opolskiej.
– 10 mln Polaków ma nadciśnienie, 2,5 mln choruje na cukrzycę, a 1 mln cierpi na chorobę wieńcową. To dane, które muszą alarmować. A mieszkańcy Opolszczyzny są szczególnie narażeni na te choroby z powodu wysokiego odsetka osób cierpiących na nadwagę i otyłość – argumentuje Małgorzata Dąbrowska, koordynatorka projektu.
„Aktywni i Pomocni” dla społeczności
Organizując Program Wolontariatu Pracowniczego „Aktywni i Pomocni” Fundacja postanowiła wesprzeć działalność społeczną pracowników Grupy Górażdże, oferując im dofinansowanie i pomoc organizacyjną w realizacji autorskich pomysłów na działalność wolontariacką. Na wsparcie Fundacji mogły liczyć najciekawsze inicjatywy zgłoszone przez pracowników, skierowane zarówno do osób fizycznych jak i stowarzyszeń, placówek oświatowych, fundacji czy instytucji publicznych.
Pracownicy Górażdży zrealizowali już m.in. rajd rowerowy dla mieszkańców gminy Jemielnica i powiatu Strzeleckiego; projekt „Mamo, tato - wolę wodę”, promujący zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży oraz akcję wsparcia dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Na terenie przedszkola w Przeczy (gm. Lewin Brzeski) grupa wolontariuszy z Grupy Górażdże przeprowadziła adaptację strychu na gabinet logopedyczny. Wyremontowana i umeblowana pracownia pozwoli dzieciom z okolicznych wiosek na korzystanie z usług logopedycznych
Nadal trwają trzy projekty, a wśród nich: cykl zajęć edukacyjnych „Kosmodrom – Nauka”;; Mikołajki i spotkania adwentowe pokoleń dla dzieci i osób obłożnie chorych oraz akcja dla dzieci z Domu Dziecka w Opolu „Rolkujesz-Budujesz – z nami swoje zdrowie!”. Pracownicy Górażdże zaangażowani w Program Wolontariatu „Aktywni i Pomocni musieli się wykazać nie tylko dobrym sercem i zaangażowaniem, ale też pomysłowością. Każdy ze zgłoszonych pomysłów mógł liczyć na dofinansowanie w kwocie 3 tys. zł.