Warsztaty fotografii przyrodniczej dla młodzieży na terenie kopalń Grupy Górażdże.
W dniach 19 i 20 września 2016 roku Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne zorganizowało warsztaty fotografii przyrodniczej dla młodzieży z opolskich szkół ponadgimnazjalnych. Wydarzenie zostało sfinansowane z programu grantowego Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w Regionie.
W warsztatach uczestniczy około 100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Opola i Krapkowic, członków kół biologicznych i fotograficznych. Do tej pory odbyły się dwa spotkania: na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże” oraz Kopalni Wapienia „Strzelce Opolskie”. Warsztaty terenowe poprzedzone były prelekcją przygotowaną przez członków Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego na temat bogactwa fauny krajobrazu górniczego. Uczestnicy mogli zapoznać się z występującymi na terenie kamieniołomów gatunkami ptaków, gadów i ssaków. Najbardziej aktywni uczniowie biorący udział w dyskusji mogli liczyć na upominki w formie atrakcyjnych albumów fotograficznych wydanych przez Grupę HeildelbergCement oraz wydruków wielkoformatowych ze zdjęciami ptaków autorstwa znanego opolskiego fotografa przyrody – Marka Palucha.
Część praktyczną warsztatów terenowych – zajęcia w grupach - poprowadzili członkowie Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego – Michał Zawadzki, Tomasz Tańczuk, wprowadzając uczestników w arkana fotografii przyrodniczej oraz obserwacji z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu optycznego. Na warsztaty zaproszony został Marek Paluch – fotograf specjalizujący się w fotografii ptaków, który zaprezentował uczniom profesjonalny sprzęt oraz przedstawił różne techniki kamuflażu terenowego. Podczas warsztatów edukacyjnych przewodnicy dzielili się swoją wiedzą, oddając do dyspozycji uczestników wysokiej klasy sprzęt optyczny służący do obserwacji przyrody oraz szereg podzespołów fotograficznych, z których można było swobodnie korzystać.
- Warsztaty były dla młodzieży okazją do zdobycia wielu cennych doświadczeń i praktycznych umiejętności dotyczących specyfiki fotografowania ptaków i roślin. Większość uczniów uczestniczących w warsztatach po raz pierwszy miało możliwość zwiedzania terenu kamieniołomów. Młodzież zachwycała się bogactwem przyrody i niecodzienną scenerią tego miejsca. - mówi Tomasz Tańczuk ze Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego, odpowiedzialny za oragnizację warsztatów. Najciekawsze zdjęcia z pleneru zostaną zaprezentowane w formie wydruków wielkoformatowych na wystawie poplenerowej, która zostanie zorganizowana pod koniec bieżącego roku.
Trzecie, ostatnie spotkanie zaplanowano na 30 września 2016 na terenie Kopalni Wójcice nad Jeziorem Nyskim. Spotkanie związane jest z obchodami Europejskich Dni Ptaków, a uczestnicząca w nim młodzież, pod okiem doświadczonych przewodników, będzie obserowować i badać zjawisko migracji ptaków.