Fundacja Górażdże zaprasza na wirtualną wędrówkę po Kopalni Wapienia Górażdże
Przyrodnicze bogactwo terenów wokół Kopalni Wapienia „Górażdże” można od kilku dni podziwiać również w internecie. A jest na co popatrzeć! Żyje tam prawie 45 gatunków ptaków oraz płazy, gady i wiele różnych roślin. W związku z panującą pandemią COVID-19 i w myśl zasady #zostańwdomu Fundacja GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie przygotowała wirtualną wersję ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej po Kopalni Wapienia "Górażdże. Kliknij tutaj
Projekt adresowany jest głównie do szkół podstawowych, ale też do wszystkich zainteresowanych przyrodą i jest świetną alternatywą na brak możliwości obejrzenia terenów wokół Kopalni Wapienia "Górażdże" na żywo. Umożliwia on wirtualne poruszanie się po ścieżce i poznanie niezwykłych walorów przyrodniczych tego terenu, występujących tam cennych gatunków roślin i zwierząt. Organizatorzy przygotowali także internetowy konkurs dla szkół podstawowych pod hasłem Kopalnia EKO-wiedzy. Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Kopalni Wapienia "Górażdże" przed pandemią była popularnym celem wycieczek edukacyjnych dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej i studentów oraz miejscem pikników ekologicznych dla lokalnej społeczności. Powstała w 2009 roku, a jej pomysłodawcą i twórcą był zmarły niedawno, wybitny opolski przyrodnik dr Krzysztof Spałek. Teraz ścieżka dostępna jest także online.
Jak tworzy się multimedialną ścieżkę przyrodniczą?
Przedsięwzięcie zostało zakończone na początku października br. Wtedy wirtualny spacer został umieszczony na stronie Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie.
- Spacer jest skonstruowany w oparciu o funkcję Street View, czyli pokazuje rzeczywistość w wymiarze 360°. Tego typu złożone w całość panoramy sferyczne pozwalają na dowolną zmianę pola widzenia poprzez obracanie kursorem w lewo i prawo o 360°, spoglądanie w górę i w dół z możliwością przybliżania i oddalania perspektywy. W ten sposób oglądający ma wrażenie, że jest „wewnątrz” tego świata. Co więcej, dzięki tak dużej mobilności, w wirtualnej wersji może zobaczyć nawet to, czego nie da się obejrzeć w trakcie tradycyjnej wycieczki! - mówi Monika Szafranek z zarządu Fundacji.
Powstała także multimedialna prezentacja walorów przyrodniczych Kopalni Górażdże, wizualizacje tablic znajdujących się na ścieżce z możliwością "zajrzenia" do znajdujących się tam informacji. Przystanki są umiejscowione w tych samych punktach, gdzie znajdują się w rzeczywistości. Po kliknięciu na wybrany element widz przeczyta interesujące opisy gatunków flory i fauny występujących w kopalni. Stworzony został również multimedialny przewodnik po terenie zawierający informacje o złożu, celu jego wydobycia, o prowadzonej rekultywacji terenu. Jest tam też film pokazujący kopalnię, strzelanie czy pracujący sprzęt górniczy.
Konkursowy Quiz z nagrodami
Dodatkowym elementem i zachętą do wizyty online w Kopalni Górażdże będzie Konkursowy Quiz „Kopalnia EKO-wiedzy, przygotowany specjalnie dla uczniów, którzy przejdą już cały wirtualny spacer po ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej. W ten sposób sprawdzą oni wiedzę zdobytą podczas multimedialnej wycieczki. Aby wziąć udział w konkursie szkoły muszą oficjalnie w terminie do 9 listopada br. wypełnić formularz zgłoszeniowy. Konkursowy quiz pojawi się na stronach Fundacji w drugim etapie projektu tj. 23 listopada br. Szkoły, które zaangażują najwięcej uczniów i uzyskają najwyższą ilość poprawnych odpowiedzi, otrzymają dotacje finansowe do 5 000 zł , które będą mogły przeznaczyć na dowolny projekt edukacyjny realizowany w 2021 roku. Również uczniowie, którzy jako pierwsi udzielą prawidłowych odpowiedzi będą mogli liczyć na atrakcyjne nagrody rzeczowe. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji www.aktywniwregionie.pl zakładka Projekty własne.
Partnerzy
Do realizacji projektu potrzebna była ogromna ilość fotografii, filmów wideo, opisów i materiałów edukacyjnych. Część z nich miały w swoich zasobach Górażdże Cement SA , ale wiele z nich dostarczyły organizacje współpracujące z Fundacją. Projekt został zrealizowany we współpracy z przyrodnikami-ekspertami z różnych organizacji i instytucji zajmujących się ochroną przyrody. Partnerami przedsięwzięcia są m.in.: Towarzystwo Herpetologicznego "NATRIX", Stowarzyszenie "Natura i Człowiek", Centrum Nauki Kepplera w Zielonej Górze oraz Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. Podmioty te przy wsparciu finansowym Górażdży prowadzą od lat na terenie Kopalni Górażdże wiele działań mających na celu poprawę warunków siedliskowych występujących tu gatunków oraz zwiększenie bioróżnorodności tych miejsc.